המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

החטיבה לזכויות האדם
ראש החטיבה: פרופ' יוסי דהאן

בשנות ה-90 גבר העניין בזכויות האדם ומאז נושא זה מצוי בלב השיח המשפטי והציבורי. החטיבה פועלת להכשרת משפטנים אשר יהיו מחויבים להגנה על זכויות אדם באשר הן - אזרחיות, חברתיות וקבוצתיות. בנוסף להכשרה מתקדמת בתחומי זכויות האדם, מוקנים לסטודנטים כלים ייחודיים, יחד עם ידע תיאורטי עשיר, ממיטב המומחים בנושא ותוך השתתפות בסדנאות וקורסים מעשיים. בתום לימודיהם, בוגרי החטיבה מוכנים ליטול תפקידי מפתח הן בשירות הציבורי הישראלי והן בארגונים הלא ממשלתיים (NGOS) הפועלים לקידום זכויות האדם בישראל. 

הסטודנטים צוברים ידע מעשי על ידי השתתפות במגוון קליניקות משפטיות במסגרתן הם מתנסים בעבודה מעשית בתחום זכויות אדם, מגישים עזרה לאלפי אנשים פרטיים בשנה ומעניקים סיוע וייצוג משפטי לאלו שידם אינה משגת. במקביל, הסטודנטים משתתפים במאבקים לשינוי מדיניות בדרך של הגשת עתירות לבג”ץ וגיבוש הצעות חקיקה בליווי צמוד ובפיקוח הדוק של עורכי הדין המובילים את החטיבה. 

החטיבה לזכויות אדם רשמה לזכותה הישג משמעותי, כאשר בית המשפט העליון קיבל את עתירתם של הסטודנטים שלנו וביטל את חוק הכנסת שצפוי היה לאפשר העברת בית סוהר לידיים פרטיות. בג”ץ קבע כי מדובר בפגיעה קשה בזכויות האסיר ובכבודו והוכיח לסטודנטים שלנו כמה עוצמה יש להם בהשפעה על מדיניות הממשלה. 

 

פקולטה למשפטים