המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

מהי קליניקה משפטית?

קליניקה משפטית היא קורס בן 6 נקודות זכות, במסגרתו תעבדו כעורכי דין: תעניקו סיוע משפטי לפונים, תראיינו לקוחות, תנסחו חוזים, כתבי תביעה, עתירות או הצעות חוק, תתלוו לדיונים בבתי משפט ובכנסת – הכל בקבוצות קטנות, ובהדרכתם הצמודה של עורכי דין מנוסים. 

מהן מטרות הקליניקות?

עבורכם הסטודנטים, הקליניקה מהווה הזדמנות חד פעמית במהלך לימודיכם להתנסות בעבודה מעשית של עורכי דין: מהי הדרך הנכונה לראיין לקוח? כיצד לכתוב מכתב לרשויות? אלו עילות חשוב לכלול בכתב תביעה או בעתירה לבג”צ? כיצד מקדמים הצעת חוק? את כל אלה ועוד תלמדו בקליניקות. הניסיון המעשי בקליניקה מעניק יתרון משמעותי באיתור מקום התמחות.
ולא רק לימוד משפטי: הקליניקות מאפשרות מפגש אנושי מרתק, עם אנשים אותם אינכם פוגשים מחוץ לקליניקות. אנו מקווים, כי המפגש יעשיר את עולמכם, ואף ידרבן אתכם להמשיך בעשייה חברתית כעורכי הדין של המחר.

עבור הקהילה, אנו מעניקים סיוע משפטי חינם, ברמה המקצועית הגבוהה ביותר. כידוע, שכר הטרחה הגבוה שגובים עורכי הדין, מותיר אנשים רבים ללא אפשרות אמיתית לגשת להליך המשפטי ולמצות זכויותיהם. אנו מאמינים, כי כמשפטנים, מוטלת עלינו חובה להנגיש את המשפט – לכל אדם. 
ולא רק סיוע פרטני: אנו מאמינים, כי תפקידן של הקליניקות “לשנות את העולם”, על-ידי הגשת עתירות תקדימיות או ייזום הצעות חוק. אנו מזמינים אתכם, סטודנטים צעירים או בעלי ניסיון, להעלות רעיונות לפרויקטים משפטיים שמעניינים אתכם – ועשויים לחולל שינוי חברתי.

כיצד מתנהלת הקליניקה?

סטודנטים בקליניקה נדרשים להקדיש כארבע שעות בשבוע לעבודה מעשית: בחלק מן הקליניקות תשובצו למשמרות בתחנות לסיוע משפטי; באחרות, העבודה המעשית מתבצעת ברובה מן הבית, בזמנכם הפנוי, ביחידים או בזוגות, וכוללת מחקר משפטי או מעשי, כתיבת מכתבים או כתבי בי-דין וכד’. עוד תקיימו מפגשים אישיים עם עורכ/ת הדין של הקליניקה, תשתתפו בפגישות עם לקוחות ותצטרפו לדיונים בבית המשפט או בכנסת. 
הקליניקה כוללת גם שיעור שבועי, המועבר על-ידי עורכ/ת הדין של הקליניקה. השיעור מתבצע בקבוצות קטנות, ומאפשר דיון פתוח בנושאים אקטואליים, וסיעור מוחות סביב תיקי הקליניקה. בנוסף, הקליניקות כוללות סיורים (בכנסת, במתקני כליאה, במקלט לנשים מוכות, בערים מעורבות – בהתאם לנושא הנלמד), כנסים העוסקים בזכויות אדם ועוד.
בשונה מיתר השיעורים בפקולטה, בקליניקות אתם אחראיים לאנשים אמיתיים. מכך נגזרת מחויבות מלאה ואמיתית לעבודה. מניסיוננו, גם סטודנטים, שלוח הזמנים שלהם עמוס, יכולים לעמוד בהצלחה במטלות; אך נדרשת מוטיבציה גבוהה ומחויבות למטרה.

ההשתתפות בכל פעילויות הקליניקה – חובה.

הציון בקליניקה נגזר בעיקר מאיכות העבודה המעשית וממידת ההשקעה בה לאורך השנה, מהשתתפות פעילה בשיעורים, מעמידה במטלות הקליניקה ובלוחות הזמנים ועוד. פרטים יימסרו על-ידי עורכי הדין של הקליניקות בתחילת שנת הלימודים.
שימו לב: בחלק מן הקליניקות, תידרשו להשתתף בשיעור נוסף, המעניק את הרקע התיאורטי לפעילותה של הקליניקה, בתמורה לשתי נקודות זכות נוספות. לפרטים אנא עיינו בשנתון.

פקולטה למשפטים