המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

קליניקות משפטיות
מנהלת: עו"ד קרן שמש-פרלמוטר

הקליניקות המשפטיות משלבות לימודים אקדמיים תאורטיים עם עשייה משפטית המקדמת זכויות אדם. הקליניקות יוצרות שינוי חברתי-משפטי ומנגישות את המשפט לאוכלוסיות מודרות ומוחלשות ; בונות בקרב משפטנים לעתיד מחויבות לצדק חברתי וזכויות אדם; מעניקות מיומנויות מקצועיות מעשיות ומכשירות סטודנטים לעבודה בפרקטיקה המשפטית; מפתחות חשיבה ביקורתית ומורכבת בייצוג לקוח ו/או אינטרס ציבורי.  
הקליניקות מאפשרות לסטודנטים לעסוק במגוון רחב של תחומי משפט ולהתנסות בהיבטים שונים של עשיה משפטית. הלימוד בקליניקה נעשה בכיתות קטנות במיוחד וזאת על מנת לאפשר ליווי אישי והנחיה הדוקה. כל הקליניקות מנוהלות על ידי עורכי דין המובילים בתחומם בעלי ניסיון רב שנים. 

הקליניקות המשפטיות משלבות קורס שנתי הנערך ביום א’ בין השעה 18:00-19:30 (נוכחות חובה) וכן עבודה מעשית בהיקף של 4 שעות שבועיות אשר חלקה נעשית במתחם הקליניקות וחלקה מחוץ לכתלי המרכז האקדמי. 
השתתפות בקליניקה מזכה  ב- 6 נ”ז, למעט הקליניקה הסביבתית Eco Hub  אשר מזכה ב4 נ"ז.

רישום לקליניקות:


הקליניקה לזכויות מהגרים
עו“ד גיתית שריקי
הקליניקה מעניקה סיוע משפטי למהגרים ומבקשי מקלט בישראל, אשר על פי רוב אינם מיוצגים, נמצאים בעמדת נחיתות מובנית וחשופים לניצול ופגיעה בזכויותיהם הבסיסיות ביותר. הפעילות בקליניקה כוללת הגשת ערעורים מנהליים ועתירות לערכאות השונות, כמו גם קידום מדיניות ציבורית בשלל סוגיות הנוגעות לחיי מהגרים. 

>> לקליניקה


הקליניקה לשינוי מדיניות
עו“ד קרן שמש-פרלמוטר
הקליניקה עוסקת מידי שנה, במספר נושאים עקרוניים הדורשים שינוי משפטי וחברתי. בקליניקה הסטודנטים נחשפים לפרקטיקות שונות לשינוי מדיניות כגון: כתיבת נירות עמדה, כתיבת הצעות חוק,  הגשת עתירות וניהול תיקים תקדימים. 

>> לקליניקה


הקליניקה לזכויות חשודים, נאשמים, עצורים ואסירים
ד“ר סיגל שהב
סיוע משפטי וייצוג במקרים של הפרת זכויותיהם של אסירים ועצורים, כולל תנאי כליאה קשים, העדר טיפול רפואי ראוי, כבילה בניגוד לדין ועוד. 

>> לקליניקה

קליניקה של פרויקט חפות
ד“ר סיגל שהב
תלמידי הקליניקה, באופן מודרך, יאתרו ויבחנו תיקים שבהם ייתכן שמדובר בהרשעה מוטעית של חף-מפשע. במקרים המתאימים יכינו התלמידים את התיק לקראת הגשת בקשה למשפט חוזר לבית-המשפט העליון.

>> לקליניקה

EcoHub הקליניקה הסביבתית
עו“ד איל עופר
תחום איכות הסביבה מהווה היום את אחד מתחומי הפיתוח הכלכליים החשובים של מדינת ישראל. עולם תוכן זה של קיימות ואיכות סביבה מתרחב כל העת וכולל היום מגוון רחב מיזמים בתחומים שונים, בתחום הטכנולוגי, בתחום הסביבתי- חברתי,  בתחום העלאת המודעות ועוד.

>> לקליניקה

הקליניקה לאחריות תאגידית
ד“ר עופר סיטבון
קידום התפיסה שתאגידים עסקיים מחוייבים לכלל מחזיקי העניין (stakeholders) ולא רק לבעלי המניות (shareholders) ופעולה לחיזוק מחויבותם לתחומי זכויות האדם, זכויות עובדים וצרכנים, אתיקה ואיכות הסביבה.

>> לקליניקה 

הקליניקה לקידום זכויות נשים ושוויון מגדרי - שדולת הנשים בישראל
עו“ד גילי פטרן 

טיפול בפניות המתקבלות ב”קו החם” של העמותה בנושאים של אפליה ופגיעה בשוויון מגדרי, וכן השתתפות בעבודה הפרלמנטרית ציבורית של הארגון. 

הקליניקה לעריכת-דין קהילתית
עו“ד ליאת לייזר
הקליניקה לעריכת דין קהילתית עוסקת בקידום הזכות בכבוד במשפט האזרחי. הקליניקה מעניקה סיוע משפטי פרטני לאוכלוסיות מעוטות הזדמנויות, בדגש על אוכלוסייה צעירה, וכן עיסוק בסוגיות עקרוניות בתחומי משפט דוגמת דיני אכיפת חיובים, דיני צרכנות, ביטוח לאומי ודיור ציבורי. 

>> לקליניקה

 

 >> תקנון הקליניקות 

פקולטה למשפטים