המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

    
דבר הדיקן - בית הספר למשפטים
 

מועמדים ותלמידים יקרים,

ברוכים הבאים לפקולטה למשפטים של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  (CLB)!

בכלכלה המודרנית תואר ראשון במשפטים הוא מקפצה לעיסוק במגוון תחומים – החל בעריכת-דין, דרך ניהול עסקים, חברות וארגונים וכלה בפעילות ציבורית, חברתית או פוליטית. לימודי תואר ראשון במשפטים מבטיחים אפוא לא רק חוויה אינטלקטואלית בעולם המשפט המרתק אלא גם רכישת ידע מעשי וכלים מקצועיים שיש ביכולתם להזניק את הבוגר למגוון עצום של תפקידים ועיסוקים במשק. ואומנם, בפתח העשור השלישי לקיומה של הפקולטה למשפטים שלנו, אנו רואים כיצד בוגרינו הפכו לעורכי-דין מובילים, ממלאים תפקידי ניהול בכירים בתעשייה ובשוק ההון, מקימים עסקים ומפעלים, מכהנים במשרות ציבוריות רמות-דרג בשירות המדינה, משתלבים באקדמיה, או עוסקים בפעילות פוליטית בכנסת וברשויות המקומיות.

הצלחה זו אינה מקרית. היא תולדה של חינוך משפטי איכותי. בהקשר זה, הפקולטה למשפטים של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים מציעה הכשרה משפטית הנשענת על שלושה אדנים מרכזיים – מקצוענות, גלובליות וערכיות. 

מקצוענות פירושה קודם כל חתירה בלתי פוסקת למצוינות בהוראת המשפט. סגל ההוראה של הפקולטה רכש את הכשרתו במיטב האוניברסיטאות בעולם, וביניהן הרווארד, סטנפורד, קולומביה, NYU, ברקלי, שיקגו ואוקספורד. כל אחד ואחד מחברי הסגל עוסק גם במחקר ופרסומים של חברי הסגל מופיעים בקביעות בכתבי-עת מובילים בארץ ובחו"ל. 

אנו דורשים מקצוענות גם מתלמידינו, כדי להכינם לאתגרי שוק עריכת הדין הדינמי והתחרותי. תכנית הלימודים מעודדת את התלמיד לבחור לעצמו מוקדם ככל האפשר נישה מקצועית, שבה יתפתח כמשפטן, ורבים מבין תלמידינו בוחרים להירשם לאחת מן החטיבות הפועלות בפקולטה – החטיבה למשפט מסחרי, החטיבה למשפט פלילי וקרימינולוגיה או החטיבה לזכויות האדם. 

אנו דוחפים את תלמידינו לשאוף למצוינות. תכנית מיוחדת ויוקרתית שאנו מפעילים (EGL – Excellence in Global Lawyering) מציעה לתלמידים מצטיינים המצליחים להתקבל אליה שורה של הטבות, לרבות ליווי והדרכה אישיים מחבר סגל, לפי בחירת התלמיד, כבר למן היום הראשון ללימודים ומפגשי העשרה מקצועיים וסדנאות שתכליתן להקנות מיומנויות הקשורות למקצוע עריכת הדין, כגון בהקשר להופעה בפני תקשורת וקהל. 

לבסוף, מחלקה מיוחדת הפועלת במסגרת הפקולטה עוסקת בהשמה להתמחות ודואגת לחשוף את תלמידינו בפני משרדי עורכי-דין ומעסיקים. עשרות מבוגרי המחזור האחרון השתלבו כך במשרות התמחות במשרדי עורכי-הדין המובילים בישראל ובסקר שנערך לאחרונה מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דורגו בוגרינו במקום השלישי מבין כל הפקולטות למשפטים בארץ בגובה השכר שמקבלים הבוגרים בחלוף שנתיים מתום לימודיהם. גם למיקומו של המוסד שלנו, במבנה מודרני בלב המטרופולין של תל-אביב, בסמיכות למרכז הפיננסי של רמת-גן, יתרונות רבים.  

לצד הדגש על מקצוענות משפטית, תפישת הפקולטה היא כי בעולם כשלנו, שהפך "כפר גלובלי", הכשרה משפטית מעולה חייבת להעניק לבוגר כלים שיאפשרו לו, אם רק ירצה בכך, להשתלב בעשייה משפטית בין-לאומית. למעוניינים בכך מבין תלמידינו אנו מציעים אפוא ללמוד בחו"ל קורסים שאנו מקיימים בשיתוף עם אוניברסיטאות וארגונים זרים – בארצות-הברית, בבריטניה, בצרפת, בגרמניה ובאוסטריה. מרצים מאוניברסיטאות מובילות בעולם מגיעים תכופות לפקולטה, בהזמנתנו, כדי ללמד אצלנו קורסי בחירה מרוכזים. בפקולטה פועלת תכנית דו-לשונית ללימודי התואר הראשון במשפטים, המאפשרת לאלו החפצים זאת ללמוד אפילו קורסי חובה בשפה האנגלית. הפקולטה מוציאה לאור כתב-עת בינלאומי יוקרתי בשפה האנגלית (המדורג במקום השלישי בעולם מבין 660 כתבי עת לא אמריקאים בקטגורית אימפקט פקטור), שחברי המערכת בו הם תלמידים מצטיינים. תלמיד המעוניין להשיג רישיון עריכת-דין בניו-יורק, או להמשיך וללמוד לתואר שני במשפטים בארצות-הברית, יכול להתחיל בכל אלו כבר במהלך לימודיו לתואר הראשון אצלנו.

לצד כל זאת אנו מחנכים את תלמידינו לערכיות ולאחריות חברתית. כך למשל, הפקולטה למשפטים היא חלוצה בישראל בהכשרה קלינית, כלומר, בשילוב תלמידים בפעילות משפטית מעשית למען הפרט המוחלש והקהילה. אנו מעודדים את תלמידינו להשתלב בקליניקות הפועלות במסגרת הפקולטה, בתחומים כמו אחריות עסקית, רגולציה של שוק ההון, חינוך, הגירה,  הגנה על זכויות אסירים, ועוד. ההשתתפות בקליניקות מעניקה לתלמיד לא רק התנסות בעבודה משפטית מעשית כבר במהלך הלימודים אלא גם סיפוק אישי רב: תלמידינו ליוו את עורכי הדין המנחים את הקליניקות בקביעת אחד התקדימים הבולטים במשפט הישראלי כאשר בית-המשפט העליון קיבל את עתירתנו כנגד חוק הכנסת בעניין הפרטת בתי הסוהר בישראל (בג"ץ 2605/05 המרכז האקדמי למשפט ולעסקים נ' שר האוצר). זהו ההישג המשפטי המרשים ביותר שהושג אי פעם על ידי קליניקה משפטית בארץ, ואף בעולם. 

מניסיוני האישי אני יודע, כי הבחירה ללמוד משפטים משנה מן היסוד את חייו של התלמיד ומשפיעה עליו עמוקות, כאדם וכאיש מקצוע. אני מזמין אותך לשנות כך את חייך ולהצטרף אלינו למסע מלהיב בעולם המשפט – כהכנה לאתגרי המאה העשרים ואחת.


פרופ' יעד רותם
דיקן הפקולטה למשפטים

פקולטה למשפטים