המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

ח"כ איציק שמולי בכנס נדל"ן במרכז האקדמי למשפט ולעסקים:

"הצעירים מוותרים על הקמת משפחה ובית בגלל האימפוטנציה של הממשלות האחרונות בתחום הדיור"

ח"כ שמולי אף רמז על יחסה של האופוזיציה לממשלה החדשה:
 במידה וכחלון יציע רפורמות יעילות בנושאי הדיור אנחנו ניתן לו גיבוי מלא

"הממשלה מסיתה את השיח הציבורי מהמצוקה החמורה בתחום הדיור לחוק המשילות. דיור ציבורי ודיור בר השגה הפכו למושגים ריקים מתוכן והם חייבים לשוב בהקדם לראש סדר היום. עבור זוגות צעירים שעשו את המסלול הנכון של שירות צבאי, לימודים ועבודה, הפך החלום הבסיסי של הקמת בית ומשפחה לחלום בלתי אפשרי, עליו הם מוותרים בגלל האימפוטנציה של הממשלות האחרונות בתחום הדיור. במידה ושר האוצר כחלון יציע רפורמות יעילות בתחום, אנחנו ניתן לו גיבוי מלא", כך אמר היום ח"כ איציק שמולי, שכיהן בכנסת האחרונה כחבר "השדולה לדיור חברתי", בכנס "דיור לצעירים – מחלום למציאות", אותו ערכה הפקולטה למנהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן.

ח"כ שמולי המשיך בנאומו, והפנה אצבע מאשימה אל עבר האחראית המרכזית מבחינתו במצוקת הדיור של צעירי ישראל: ״המרוויחה מספר אחת מעליית מחירי הדיור - היא המדינה. גם ביוקר המחיה וגם בדיור נהוג להאשים את כל העולם ואחותו - קבלנים, ראשי ערים וכו׳. חלקם הרוויחו זאת ביושר אבל דבר אחד לא קורה, לא קורה הרגע בו ממשלות ישראל עומדות מול הראי ושואלות עצמן שאלה פשוטה - מה חלקי בסיפור? אם יש שנים שהמדינה עושה 10-15 מיליארד שקל ממיסי נדל"ן ולא מוכנה לוותר על הכנסות אלו, אז זה דבר אחד להגיד שאתה רוצה שירדו המחירים, אבל דבר שני לוותר על ההחלטות הללו".

לסיום העביר ח"כ מסר לשר האוצר החדש, "כחלון יצטרך לבחור איזה שר הוא רוצה להיות. ניגוד הענינים הזה בין הקופה הציבורית והצורך בקרקעות יאלץ אותו לעמוד בפני דילמות לא פשוטות״.

מלבד ח"כ שמולי לקחו חלק בכנס אישי ציבור, נדל"ן ואקדמיה מובילים, ביניהם: זאב ביילסקי, ראש עיריית רעננה; ראול סרוגו, הבעלים של חברת הבניה "סרוגו" ויו"ר ארגון בוני הארץ והקבלנים בראשל"צ; רן צדיקריו, שותף ומנכ"ל ב-MSN ייזום ושיווק נדל"ן; פרופ' יורם מיתקי, דיקן הפקולטה למנהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים; פרופ' משה כהן-אליה, נשיא המרכז האקדמי למשפט ולעסקים וצחי קווטינסקי, מנכ"ל חברת "נדל"ן בקלות".

בכנס, שנערך על רקע השבעתה של הממשלה החדשה ובעקבות החרפת משבר הדיור (לפי נתוני השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, מחירי הדירות ברבעון הראשון של שנת 2015 עלו ב-4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד), הוצגו הצעות מעשיות לפתרון מצוקת הדיור לצעירים. לדברי רן צדיקריו, שותף ומנכ"ל ב-MSN ייזום ושיווק נדל"ן, "הדרך לפתרון משבר הדיור עוברת בעידוד קבוצות רכישה. זה הפתרון הטוב ביותר לזוגות הצעירים, וזו הדרך לרכוש נכס זול בעשרות אחוזים ממחירו הריאלי בשוק הנדל"ן. עם זאת, הבירוקרטיה והרגולציה מקשים על היזמים והקבלנים להוציא פרויקטים לפועל, ולכן הממשלה החדשה חייבת להפחית את החסמים הקיימים, לעודד ולקדם קבוצות רכישה רבות יותר ולפתח מנגנון רגולטורי שיעניק לקבוצות הרכישה את המסגרת והתמיכה הראויה להן".

לדברי ראול סרוגו, הבעלים של חברת הבניה "סרוגו" ויו"ר ארגון בוני הארץ והקבלנים בראשל"צ, "לפיח פעולות הממשלה - או שהם לא עברו קורס מבוא לכלכלה, או שהם שכחו. שוק הדיור הוא תחרותי מאוד, וככזה, כשאתה מגדיל היצע - הביקוש יורד. לכן, הפתרון הבסיסי שחייב להיות נר לרגליה של הממשלה הנכנסת ומקבלי ההחלטות הוא איך מגדילים את ההיצע. מדינת ישראל מגלגלת תעשיה ענקית סביב ענף הנדל"ן. להגדיל את ההיצע זה לא רק לשווק קרקעות אלא גם ליצור תנאים לכך שיגרמו לכך שאנו הקבלנים נרצה לבנות, ובראשם - הבאה של עשרות אלפי עובדים זרים מקצועיים לישראל. בניגוד לדיעה הרווחת, אחוז הרווחים של הקבלנים בישראל בשנת 2015 נמוך יותר מאשר בשנת 2010. עליית מחירי הדירות לא הגדילה את הרווחים כי אם שחקה אותם, בגלל העלייה מתמדת במחיר הקרקע וחומרי הבניה״.

זאב ביילסקי, ראש עיריית רעננה, אמר כי "כיום צריך להשתעבד, הזוג הצעיר או ההורים, כדי להגיע לדירה. לדעתי הממשלה היא האשמה היחידה במשבר הדיור. אם היינו יכולים לטפל בבירוקרטיה הישראלית – ומשה כחלון מבין את הנושא הזה – העסק יילך".

המרכז האקדמי