המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

ח"כ רועי פולקמן בכנס העסקים הקטנים של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים

"האשראי לעסקים קטנים בישראל הוא שערורייה כשעסק קטן בא לקבל אשראי מהבנק הוא מקבל 8%-9% אחוז ריבית כשעסק גדול בא לבנק הוא מקבל 4%-5% אחוז - לך תבנה ככה עסק"

מוסר התשלומים בישראל כיום הוא שהמדינה לוקחת הלוואות מהעסקים הקטנים היא מקבלת שירות ומשלמת לאחר מספר חודשים, אנחנו מנסים ליצור מצב בו המדינה תהיה מחויבת לשלם לעסקים תוך 30 יום ואם לא תשלם ריביתבכנס נטלו חלק גם: מר מוטי שפירא, עו”ד גלעד שריר וד”ר רימונה פלס.

"האשראי לעסקים קטנים בישראל הוא שערורייה, כאשר עסק קטן בא לקבל אשראי מהבנק הוא מקבל 8%-9% אחוזי ריבית, כאשר עסק גדול פונה לבנק הוא מקבל 4%-5%. לך תבנה ככה עסק, זהו מצב בלתי סביר לחלוטין".       כך אמר אמש ח"כ רועי פולקמן מכולנו, בכנס עסקים קטנים שקיימה הפקולטה למנהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן.

"בכנסת מתחילים להבין את הבעיה ואחד הדברים עליו דיברו בחוק ההסדרים הוא האשראי החוץ בנקאי והצורך בריביות טובות יותר. אישרנו עד כה כ-2.5 מיליארד ש"ח ובאישור שר האוצר עוד 2.5 מיליארד לגיוס אג"ח ומתן אשראי. אין ספק שתחום האשראי, שיש לנו לגביו תוכניות לשורה ארוכה של צעדים חשובים, כולל הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים, הוא חשוב מאין כמוהו".

ח"כ פולקמן הוסיף ואמר באותו נושא, "בנק לאומי יצטרך להתרגל לזה שהוא הולך להיפרד מלאומי קארד. הוזלת האשראי לעסקים קטנים הוא יעד מרכזי ואנו רואים עד כמה מעט אשראי מקבלים עסקים קטנים. מי שמקבל אשראי זה העסקים הגדולים ואנחנו רחוקים מה-OECD בתחום הזה".

ח"כ פולקמן, אשר מכהן כיו"ר ועדת המשנה לעסקים קטנים של הכנסת, המשיך ופרס בפני הסטודנטים בכנס את הבעיות המרכזיות בהתנהלות הממשלה מול העסקים הקטנים בישראל ואת הפעולות עליהן הוא שוקד במטרה לשפר את המצב הקיים.

"לאחרונה הגשתי בהצעה פרטית חוק בשם  'חוק מוסר תשלומים' (ידוע גם כ'חוק שוטף + 30'). מוסר התשלומים בישראל היום, הוא כזה שהמדינה, רשויות השלטון והעסקים הגדולים, לוקחים הלוואה מהעסקים הקטנים. הגוף הגדול מקבל שירות מהעסק הקטן ואומר לו אנחנו נשלם לך בעוד 3-4 חודשים - והעסקים הקטנים בינתיים צריכים לשלם משכורות ולקנות חומרי גלם.

הצעת החוק אומרת שלפחות מערכות ציבוריות יהיו חייבות לשלם לעסקים הקטנים תוך 30 יום ואם לא ישלמו ריבית. במצב החדש העסק הקטן ולא יממנו את הממשלה ובעיקר את הרשויות המקומיות, שהן הכי מורחות את העסקים הקטנים.

בעיה נוספת עליה דיבר ח"כ פולקמן, היא נושא המכרזים ותנאי הסף אשר חוסמים עסקים קטנים מזכייה בהם, "כשעסק קטן בא לגשת למכרז של רשות ממלכתית אומרים לו אתה צריך שיהיה לך מחזור של 2 מיליון ₪ או מינימום של 30 עובדים, או עלות של 10 אלפים שח לגשת למכרז ולמה? סתם.

אנחנו מדינה קטנה וברוב המקרים תנאי הסף מצמצמים את תנאי המכרז ל-4 חברות בכל המדינה. ברשויות המקומיות לפעמיים תנאי הסף מצמצמים את מספר החברות שיכולות להשתתף ל-2 או אפילו ל-1. העברנו בקריאה טרומית את 'חוק תנאי הסף' – שמטרתו להוריד את העלויות הלא סבירות ואת החסמים הלא הוגנים".

המרכז האקדמי